Så välmående är batteriet i ID.3 efter 16 000 mil
Fyra år, 16 000 mil och mängder av snabbladdningar. ADAC, Europas största bilägarorganisation, har sannerligen testat sin ID.3 Pro S hårt.
Resultat: En batterihälsa på 91 procent av ursprunglig kapacitet. Betyget: Utmärkt.
Text: Petter Jennervall
2025-08-12
Tyska ADAC (Allgemeiner Deutscher Automobil-Club) har 21 miljoner medlemmar och utför kontinuerligt biltester av olika slag. Minns ni deras batteritest av en ID.3 Pro S som efter 2,5 år hade gått över 10 000 mil och ändå hade en batterikapacitet (netto) på 93 procent? Om inte så kan ni läsa mer HÄR.
Den bilen har nu körts ytterligare 6 000 mil och ADAC:s tester visar att batterikapaciteten sjunkit under perioden (1,5 år). Med endast två procent.
Det innebär alltså att efter 16 000 mil så är batterikapaciteten fortfarande så hög som 91 procent av sin ursprungliga kapacitet när bilen var ny.
ADAC har utsatt ID.3 för tuffa tester
Hur den har använts? I stadstrafik, på landsvägar och motorvägar. Korta resor har varvats med långa och bil och batteriet har även utsatts för stora höjdskillnader.
– Resultatet visar den höga kvaliteten hos våra ID.-modeller, understryker Martin Sander, medlem i Volkswagens ledningsgrupp, och fortsätter:
– En hög batterikapacitet på över 90 procent efter 160 000 kilometer bekräftar att våra ID.-modeller även är mycket attraktiva som begagnade bilar och fortsätter att uppfylla våra kunders krav.
ID.-modellerna är mycket attraktiva som begagnade bilar och fortsätter att uppfylla våra kunders krav.Martin Sander
Batterikapaciteten långt över garantinivån
Även när det gäller laddning så har ADAC:s ID.3 testats hårt. Snabbladdningar har stått för över 40 procent av alla laddtillfällen – och batteriet har ofta laddats upp till 100 procent, i motsats till vad som rekommenderas. Det har även hänt att bilen lämnats vid laddningsstationen, fulladdad, i flera dagar.
Batterikapaciteten på 91 procent kan jämföras med batterigarantin hos Volkswagen som säger att batteriet ska ha minst 70 procent av sin ursprungliga nettokapacitet efter åtta års drift eller 160 000 kilometer.
Viktigt att uppdatera mjukvaran
Har ADAC något tips till sina medlemmar? Ja, en tydlig sådan – installera alltid mjukvaruuppdateringar. Extra viktig är ruttplaneraren, Electric Vehicle Route Planner, som sätter upp planerade laddningsstopp för att restiden till målet ska bli så kort som möjlig. De uppdateringar som den här bilen fick inkluderade även buggfixar och en ökning av laddeffekten till upp till 170 kW. Den nya mjukvaran påverkade förbrukning och räckvidd positivt – speciellt vid temperaturer från nollgradigt till +5 grader.
De 16 000 milen har heller inte, enligt ADAC, gett några betydande problem för axlar, fjädring och styrning. Kaross och chassi är också fortsatt i bra skick.
Nu ska den tyska organisationens välanvända ID.3 rulla vidare, enligt samma tuffa schema. Nästa testrapport väntar efter 25 000 mil.
Här kan ni, på tyska, läsa allt om ADAC:s test med ID.3 Pro S: